Firmy budują ludzie, ludzi budują ich wartości

O NAS

Natipol jest częścią Grupy Olikol

Poznaj Grupę Olikol

OLIKOL

Automatyka

Projektowanie i wykonawstwo systemów sterowania ruchem kolejowym, teletechniki, systemów zasilania gwarantowanego Delta X.

NATIPOL

Elektroenergetyka

Projektowanie i wykonawstwo systemów elektroenergetycznych na niskim, średnim i wysokim napięciu.

BEKER

Technologia i Energia

Doradztwo i dostawa rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej, instalacji fotowoltaicznych, systemów zarządzania i magazynowania energii.

Rafał Wyka

Magister inżynier elektrotechniki i informatyki.
Założyciel Grupy Olikol, Prezes Zarządu firm Olikol, Natipol, Beker.
Zasiada w Jury Stowarzyszenia IPMA Polska.
W przeszłości: Dyrektor programu Muza  – budowa zasilania dla super pociągu Pendolino.
Program obejmował budowę ponad 100 podstacji elektroenergetycznych. Wartość programu 1 mld złotych.
Prywatnie: Kibic Widzewa Łódź, zawodowo sponsor Widzewa Łódź.

Maciej Kikosicki

Magister inżynier elektrotechniki i informatyki.
Założyciel Grupy Olikol, Członek Zarządu firm Olikol, Natipol, Beker.
Generalny Projektant i projektant ponad 100 zadań infrastruktury kolejowej.
W przeszłości: wykładowca akademicki Politechniki Łódzkiej obszarów: stany dynamiczne maszyn elektrycznych, metody numeryczne, bazy danych.
Badacz i autor artykułów naukowych dotyczących trójfazowych silników indukcyjnych, których stojan jest wykonany ze stali amorficznej.
Prywatnie: lubi grać na gitarze.

Rafał Wyka Maciej Kikosicki

Poznaj naszą historię

Od czasów technikum tworzyliśmy zgrany duet wiedzieliśmy, że chcemy razem założyć firmę. Szukaliśmy jedynie pomysłu na biznes. Ten pomysł przyszedł po latach, gdy obaj staliśmy się ekspertami w swoich profesjach. Naszym pierwszym wspólnym przedsięwzięciem był Olikol. Firma od początku zaczęła odnosić sukcesy jako kompetentne biuro projektowe i wykonawcze systemów sterowania ruchem kolejowym. Olikol nie powstałby bez woli współpracy i wzajemnego wsparcia. Tę wartość uznajemy za naczelną w naszej organizacji.

Sukces Olikola dał nam szansę budowania firmy w profesjonalnym wymiarze. Klienci powierzyli nam część swoich zadań, za które sami odpowiadali przed swoimi Klientami. Nie mogliśmy ich zawieść. Skala działania wymagała od nas budowania zespołów i rekrutowania współpracowników, którzy tak jak my, wezmą odpowiedzialność za swoje działania, wykażą się inicjatywą, otwartością umysłu i zaangażowaniem. Z perspektywy czasu, uważamy, że mieliśmy i nadal mamy dużo szczęścia w doborze współpracowników. Swego czasu mała firma była w stanie przekonać do siebie i zatrudnić wspaniałych ludzi, którzy we współpracy z nami zrealizowali dla  naszych Klientów projekty. Kluczowe jest dla nas, by nasi pracownicy i partnerzy czuli się kierownikami zadań, które są im powierzone, by podejmowali decyzje i brali za nie odpowiedzialność.

Sądzimy, że wiarygodność i odpowiedzialność naszych współpracowników pomogły nam założyć kolejną firmę – zaś talent naszej kadry managerskiej ją rozwinąć. Natipol skutecznie realizuje multidyscyplinarne zadania w energetyce zawodowe i przemysłowej. Ludzie, którzy z nami pracują, ich otwartość na Świat  i realne dążenie do układania, poprawiania procesów w firmie są gwarantem dalszego rozwoju Grupy. Nasi Klienci oczekują od nas solidności ale również elastyczności, przewidywalności ale jednocześnie czujności.  Sądzimy, że łączenie tych dwóch stanów jest trudne, ale możliwe. Zależy nam na codziennej weryfikacji przydatności własnych działań względem naczelnego celu, dla którego powstała firma. Tym naczelnym celem (mamy nadzieję) dla każdej firmy jest dostarczenie Klientom uzgodnionej wartości na uzgodnionych warunkach.

 Założenie trzeciej firmy było rezultatem rozmów naszych współpracowników z nami na temat transformacji energetycznej w kraju i dalszego rozwoju. Technologie odnawialnych źródeł energii, szczególnie z perspektywy dwójki inżynierów elektrotechniki i informatyki były naturalnym dla nas krokiem. Udostępniliśmy część zasobów Grupy  oraz wytypowaliśmy osoby, którym zdecydowaliśmy się powierzyć wymagające zadanie. Wiedzieliśmy też, że potrzebujemy partnera, który wniesie do naszego inżynierskiego porządku i precyzji działania umiejętności wypromowania wśród Klientów naszych usług. Chcieliśmy by nasza technologiczna firma patrzyła oczami Klientów i dostarczała im dobre rozwiązania. Jako przedsiębiorcy często jesteśmy nabywcami produktów i usług i oczekujemy od sprzedawców rozumienia naszej sytuacji i doradztwa.  Do współpracy zaprosiliśmy jednego z naszych sprawdzonych dostawców usług konsultingowych, który wspierał nas przez ostanie lata. Mieliśmy pewność, że nasi Klienci otrzymają dokładnie taki poziom wsparcia jaki my chcemy otrzymywać. Tak powstał Beker. 

Jest jeszcze jedna wartość, bez której nie byłoby tej opowieści. Wartość, którą pielęgnujemy. Tą wartością jest pomoc.

Dziękujemy wszystkim osobom, które nam pomogły i które nam pomagają na tej trudnej drodze po jakiej kroczą przedsiębiorcy.

Maciej Kikosicki, Rafał Wyka.